Pasternack PE3701-12
- Part No.:
- PE3701-12
- Manufacturer:
- Pasternack
- Category:
- Coaxial Cables (RF)
- Package:
- Datasheet:
PE3701-12.pdf
- Description:
- COAX CBL N-TYPE TO TNC
PE3701-12 Specifications
- Product attributes
- Attribute value
- Manufacturer:
- Pasternack
- Series:
- Packaging:
- Retail Package
- Product Status:
- Active
- Style:
- N-Type to TNC
- 1st Connector:
- N-Type Plug
- 1st Contact Gender:
- Male
- 1st Connector Mounting Type:
- Free Hanging (In-Line)
- 1st Connector Mounting Feature:
- 2nd Connector:
- TNC Plug, Right Angle
- 2nd Contact Gender:
- Male
- 2nd Connector Mounting Type:
- Free Hanging (In-Line)
- 2nd Connector Mounting Feature:
- Length:
- 12.00" (304.80mm)
- Cable Type:
- RG-400
- Cable Impedance:
- 50 Ohms
- Connector Impedance:
- 50 Ohms
- Overall Impedance:
- 50 Ohms
- Frequency - Max:
- 3 GHz
- Color:
- Tan
- Features:
- Operating Temperature:
- -55°C ~ 165°C