Pasternack PE3C7838-36
Part No.:
PE3C7838-36
Datasheet:
AetrixPE3C7838-36.pdf
Description:
7/16 DIN Male to 7/16 DIN Female
Comments
PE3C7838-36 Specifications
Style:
7/16 DIN to 7/16 DIN
1st Connector:
7/16 Jack
1st Contact Gender:
Female
1st Connector Mounting Type:
Panel Mount
1st Connector Mounting Feature:
Bulkhead - Front Side Nut
2nd Connector:
7/16 Plug
Length:
36.00" (914.40mm)
Cable Type:
1/4" Superflexible Coaxial Cable
Cable Impedance:
50 Ohms
Connector Impedance:
50 Ohms
Overall Impedance:
50 Ohms
Frequency - Max:
6 GHz