Micro Commercial Co SMBSR1010
Part No.:
SMBSR1010
Manufacturer:
Micro Commercial Co
Category:
Single Diodes
Package:
DO-214AA, SMB
Description:
SCHOTTKY SMA 100V 1A 150C
Comments
SMBSR1010 Specifications
Manufacturer:
Micro Commercial Co
Series:
Package/Case:
DO-214AA, SMB
Product Status:
Obsolete
Technology:
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
100 V
Current - Average Rectified (Io):
1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
800 mV @ 1 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
500 µA @ 100 V
Capacitance @ Vr, F:
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 125°C