Taiwan Semiconductor Corporation TSN520M60 S4G
Part No.:
TSN520M60 S4G
Manufacturer:
Taiwan Semiconductor Corporation
Category:
Single Diodes
Package:
8-PowerLDFN
Description:
DIODE GEN PURP 60V 20A 8DFN
Comments
TSN520M60 S4G Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Series:
Package/Case:
8-PowerLDFN
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Technology:
Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
60 V
Current - Average Rectified (Io):
20A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
580 mV @ 20 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
500 µA @ 60 V
Capacitance @ Vr, F:
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
8-PDFN (5x6)
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 150°C