Taiwan Semiconductor Corporation TSN525M60 S3G
Part No.:
TSN525M60 S3G
Manufacturer:
Taiwan Semiconductor Corporation
Category:
Single Diodes
Package:
8-PowerLDFN
Description:
DIODE SCHOTTKY 60V 25A 8DFN
Comments
TSN525M60 S3G Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Series:
Package/Case:
8-PowerLDFN
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Technology:
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
60 V
Current - Average Rectified (Io):
25A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
630 mV @ 25 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
500 µA @ 60 V
Capacitance @ Vr, F:
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
8-PDFN (5x6)
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 150°C