Taiwan Semiconductor Corporation TSP10U60S
Part No.:
TSP10U60S
Datasheet:
AetrixTSP10U60S.pdf
Description:
DIODE SCHOTTKY 60V 10A TO277A
Shipping
Inventory:17
Comments
TSP10U60S Specifications
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
60 V
Current - Average Rectified (Io):
10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
540 mV @ 10 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
300 µA @ 60 V
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 150°C