Taiwan Semiconductor Corporation TSP15U120S
Part No.:
TSP15U120S
Description:
15A, 120V, TRENCH SCHOTTKY
Comments
TSP15U120S Specifications
Product Status:
Active
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
120 V
Current - Average Rectified (Io):
15A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
750 mV @ 15 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
250 µA @ 120 V
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 150°C