Taiwan Semiconductor Corporation TSPB20U80S
Part No.:
TSPB20U80S
Manufacturer:
Taiwan Semiconductor Corporation
Category:
Single Diodes
Package:
TO-277, 3-PowerDFN
Description:
DIODE SCHOTTKY 80V 20A SMPC4.0
Comments
TSPB20U80S Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Series:
Package/Case:
TO-277, 3-PowerDFN
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Technology:
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
80 V
Current - Average Rectified (Io):
20A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
640 mV @ 20 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
300 µA @ 80 V
Capacitance @ Vr, F:
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
SMPC4.0
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 150°C