Taiwan Semiconductor Corporation TSPB5H120S S1G
Part No.:
TSPB5H120S S1G
Description:
DIODE SCHOTTKY 120V 5A SMPC4.0
Shipping
Inventory:5
Comments
TSPB5H120S S1G Specifications
Product Status:
Active
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
120 V
Current - Average Rectified (Io):
5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
740 mV @ 5 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
150 µA @ 120 V
Supplier Device Package:
SMPC4.0
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 150°C