Taiwan Semiconductor Corporation TSPB5H150S S1G
Part No.:
TSPB5H150S S1G
Description:
DIODE SCHOTTKY 150V 5A SMPC4.0
Comments
TSPB5H150S S1G Specifications
Product Status:
Active
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
150 V
Current - Average Rectified (Io):
5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
840 mV @ 5 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
100 µA @ 150 V
Supplier Device Package:
SMPC4.0
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 150°C