Taiwan Semiconductor Corporation TSSA5U50 E3G
Part No.:
TSSA5U50 E3G
Manufacturer:
Taiwan Semiconductor Corporation
Category:
Single Diodes
Package:
DO-214AC, SMA
Description:
DIODE SCHOTTKY 50V 5A DO214AC
Comments
TSSA5U50 E3G Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Series:
Package/Case:
DO-214AC, SMA
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Discontinued at Digi-Key
Technology:
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
50 V
Current - Average Rectified (Io):
5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
540 mV @ 5 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
300 µA @ 50 V
Capacitance @ Vr, F:
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 150°C