Taiwan Semiconductor Corporation TST20U45CW
Part No.:
TST20U45CW
Manufacturer:
Taiwan Semiconductor Corporation
Category:
Single Diodes
Package:
TO-220-3
Datasheet:
AetrixTST20U45CW.pdf
Description:
DIODE SCHOTTKY 45V 10A TO220AB
Shipping
Inventory:8
Comments
TST20U45CW Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Series:
Package/Case:
TO-220-3
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
Technology:
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
45 V
Current - Average Rectified (Io):
10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
510 mV @ 10 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
500 µA @ 45 V
Capacitance @ Vr, F:
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
TO-220AB
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 150°C