Taiwan Semiconductor Corporation TST20U60CW
Part No.:
TST20U60CW
Datasheet:
AetrixTST20U60CW.pdf
Description:
DIODE SCHOTTKY 60V 10A TO220AB
Comments
TST20U60CW Specifications
Product Status:
Obsolete
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
60 V
Current - Average Rectified (Io):
10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
540 mV @ 10 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
500 µA @ 60 V
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 150°C