Taiwan Semiconductor Corporation TST40L200CW
Part No.:
TST40L200CW
Datasheet:
AetrixTST40L200CW.pdf
Description:
DIODE SCHOTTKY 200V 20A TO220AB
Comments
TST40L200CW Specifications
Product Status:
Discontinued at Digi-Key
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
200 V
Current - Average Rectified (Io):
20A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
880 mV @ 20 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
100 µA @ 200 V
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 150°C