Panjit International Inc. 1SMB3EZ12-AU_R1_000A1
Part No.:
1SMB3EZ12-AU_R1_000A1
Manufacturer:
Panjit International Inc.
Category:
Single Zener Diodes
Package:
DO-214AA, SMB
Datasheet:
Aetrix1SMB3EZ12-AU_R1_000A1.pdf
Description:
DIODE ZENER 12V 3W DO214AA
Comments
1SMB3EZ12-AU_R1_000A1 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Panjit International Inc.
Series:
Package/Case:
DO-214AA, SMB
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
12 V
Tolerance:
±5%
Power - Max:
3 W
Impedance (Max) (Zzt):
5 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
1 µA @ 9.1 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)