Wakefield-Vette 528-45AB-ME
Part No.:
528-45AB-ME
Manufacturer:
Wakefield-Vette
Category:
Heat Sinks
Package:
Datasheet:
Aetrix528-45AB-ME.pdf
Description:
HEATSINK DC/DC HALF BRICK VERT
Comments
528-45AB-ME Specifications
Manufacturer:
Wakefield-Vette
Series:
528
Packaging:
Bulk
Type:
Board Level, Vertical
Package Cooled:
Half Brick DC/DC Converter
Attachment Method:
Bolt On, Thermal Material
Shape:
Rectangular, Fins
Length:
2.400" (60.96mm)
Width:
2.280" (57.91mm)
Diameter:
Fin Height:
0.450" (11.43mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise:
7.0W @ 60°C
Thermal Resistance @ Forced Air Flow:
2.10°C/W @ 300 LFM