Wakefield-Vette 655-26ABT5
Part No.:
655-26ABT5
Manufacturer:
Wakefield-Vette
Category:
Heat Sinks
Package:
Datasheet:
Aetrix655-26ABT5.pdf
Description:
HEATSINK FOR 40MM BGA
Comments
655-26ABT5 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Wakefield-Vette
Series:
655
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Top Mount
Package Cooled:
Assorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment Method:
Thermal Tape, Adhesive (Not Included)
Shape:
Square, Pin Fins
Length:
1.600" (40.64mm)
Width:
1.600" (40.64mm)
Diameter:
Fin Height:
0.260" (6.60mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise:
5.0W @ 60°C
Thermal Resistance @ Forced Air Flow:
3.00°C/W @ 500 LFM