WeEn Semiconductors BYC30WT-600PSQ
Part No.:
BYC30WT-600PSQ
Package:
TO-247-3
Datasheet:
AetrixBYC30WT-600PSQ.pdf
Description:
BYC30WT-600PS/TO-247/STANDARD MA
Comments
BYC30WT-600PSQ Specifications
Package/Case:
TO-247-3
Packaging:
Bulk
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
600 V
Current - Average Rectified (Io):
30A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
2.75 V @ 30 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
35 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
10 µA @ 600 V
Operating Temperature - Junction:
175°C