WeEn Semiconductors BYR16W-1200Q
Part No.:
BYR16W-1200Q
Manufacturer:
WeEn Semiconductors
Category:
Single Diodes
Package:
TO-247-2
Datasheet:
AetrixBYR16W-1200Q.pdf
Description:
DIODE GEN PURP 1.2KV 16A TO247-2
Comments
BYR16W-1200Q Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
WeEn Semiconductors
Series:
Package/Case:
TO-247-2
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Technology:
Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
1200 V
Current - Average Rectified (Io):
16A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
2.7 V @ 16 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
105 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
100 µA @ 1200 V
Capacitance @ Vr, F:
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Operating Temperature - Junction:
175°C (Max)