Taiwan Semiconductor Corporation BZD17C12P R3G
Part No.:
BZD17C12P R3G
Manufacturer:
Taiwan Semiconductor Corporation
Category:
Single Zener Diodes
Package:
DO-219AB
Datasheet:
AetrixBZD17C12P R3G.pdf
Description:
DIODE ZENER 12V 800MW SUB SMA
Comments
BZD17C12P R3G Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Series:
Package/Case:
DO-219AB
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Discontinued at Digi-Key
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
12 V
Tolerance:
±5%
Power - Max:
800 mW
Impedance (Max) (Zzt):
7 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
3 µA @ 9.1 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.2 V @ 200 mA
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)