Micro Commercial Co BZT52C5V1LP-TP
Part No.:
BZT52C5V1LP-TP
Manufacturer:
Micro Commercial Co
Category:
Single Zener Diodes
Package:
SOD-882
Datasheet:
AetrixBZT52C5V1LP-TP.pdf
Description:
DIODE ZENER 5.1V 100MW SOD882
Comments
BZT52C5V1LP-TP Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Micro Commercial Co
Series:
Package/Case:
SOD-882
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
5.1 V
Tolerance:
±6%
Power - Max:
100 mW
Impedance (Max) (Zzt):
60 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
2 µA @ 2 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C