Boyd Laconia, LLC EA-230-H145-T710
Part No.:
EA-230-H145-T710
Manufacturer:
Boyd Laconia, LLC
Category:
Heat Sinks
Package:
Description:
STD,EA-230-H145-T710, CLIP ATTAC
Comments
EA-230-H145-T710 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Boyd Laconia, LLC
Series:
EA-230
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Top Mount
Package Cooled:
BGA, FPGA
Attachment Method:
Clip
Shape:
Square, Pin Fins
Length:
0.906" (23.00mm)
Width:
0.906" (23.00mm)
Diameter:
Fin Height:
0.571" (14.50mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise:
Thermal Resistance @ Forced Air Flow:
15.70°C/W @ 200 LFM
Thermal Resistance @ Natural:
44.20°C/W