Amphenol Times Microwave Systems LMR-240-FR-SF-SFRP(QTY:20Ft)
- Part No.:
- LMR-240-FR-SF-SFRP(QTY:20Ft)
- Manufacturer:
- Amphenol Times Microwave Systems
- Category:
- Coaxial Cables (RF)
- Package:
- Datasheet:
LMR-240-FR-SF-SFRP(QTY:20Ft).pdf
- Description:
- LMR 240 FR CABLE ASSY 20Ft SF TO
LMR-240-FR-SF-SFRP(QTY:20Ft) Specifications
- Product attributes
- Attribute value
- Manufacturer:
- Series:
- LMR®
- Packaging:
- Tape & Box (TB)
- Product Status:
- Active
- Style:
- SMA to RP-SMA
- 1st Connector:
- SMA Jack
- 1st Contact Gender:
- Female
- 1st Connector Mounting Type:
- Free Hanging (In-Line)
- 1st Connector Mounting Feature:
- 2nd Connector:
- RP-SMA Jack
- 2nd Contact Gender:
- Female
- 2nd Connector Mounting Type:
- Free Hanging (In-Line)
- 2nd Connector Mounting Feature:
- Length:
- 240.0" (6.1m) 20.0'
- Cable Type:
- LMR 240
- Cable Impedance:
- 50 Ohms
- Connector Impedance:
- 50 Ohms
- Overall Impedance:
- 50 Ohms
- Frequency - Max:
- 6 GHz
- Color:
- Black
- Features:
- Operating Temperature:
- -40°C ~ 85°C