Panjit International Inc. PZ1AH16B-AU_R1_000A1
Part No.:
PZ1AH16B-AU_R1_000A1
Datasheet:
AetrixPZ1AH16B-AU_R1_000A1.pdf
Description:
DIODE ZENER 16V 1W SOD123HE
Comments
PZ1AH16B-AU_R1_000A1 Specifications
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
16 V
Tolerance:
±5%
Power - Max:
1 W
Impedance (Max) (Zzt):
15 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
1 µA @ 12 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)