Panjit International Inc. PZ1AL6V2B-AU_R1_000A1
Part No.:
PZ1AL6V2B-AU_R1_000A1
Manufacturer:
Panjit International Inc.
Category:
Single Zener Diodes
Package:
SOD-123F
Datasheet:
AetrixPZ1AL6V2B-AU_R1_000A1.pdf
Description:
DIODE ZENER 6.2V 1W SOD123FL
Comments
PZ1AL6V2B-AU_R1_000A1 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Panjit International Inc.
Series:
Package/Case:
SOD-123F
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
6.2 V
Tolerance:
±5%
Power - Max:
1 W
Impedance (Max) (Zzt):
3 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
5 µA @ 2 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)