Micro Commercial Co SMB2EZ15D5-TP
Part No.:
SMB2EZ15D5-TP
Manufacturer:
Micro Commercial Co
Category:
Single Zener Diodes
Package:
DO-214AA, SMB
Datasheet:
AetrixSMB2EZ15D5-TP.pdf
Description:
DIODE ZENER 15V 2W DO214AA
Comments
SMB2EZ15D5-TP Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Micro Commercial Co
Series:
Package/Case:
DO-214AA, SMB
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
15 V
Tolerance:
±5%
Power - Max:
2 W
Impedance (Max) (Zzt):
7 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
500 nA @ 11.4 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.5 V @ 200 mA
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)