Wakefield-Vette WAVE-35-21
Part No.:
WAVE-35-21
Manufacturer:
Wakefield-Vette
Category:
Heat Sinks
Package:
Datasheet:
AetrixWAVE-35-21.pdf
Description:
ANCHOR HEATSINK 35X35X21MM
Comments
WAVE-35-21 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Wakefield-Vette
Series:
Wave 3x
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Board Level
Package Cooled:
BGA
Attachment Method:
Clip
Shape:
Square, Angled Fins
Length:
1.378" (35.00mm)
Width:
1.378" (35.00mm)
Diameter:
Fin Height:
0.827" (21.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise:
Thermal Resistance @ Forced Air Flow:
2.11°C/W @ 200 LFM