WeEn Semiconductors WNSC2D10650XQ
Part No.:
WNSC2D10650XQ
Package:
TO-220-2 Full Pack, Isolated Tab
Description:
DIODE SIL CARB 650V 10A TO220F
Comments
WNSC2D10650XQ Specifications
Package/Case:
Packaging:
Tube
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
650 V
Current - Average Rectified (Io):
10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.7 V @ 10 A
Speed:
No Recovery Time > 500mA (Io)
Current - Reverse Leakage @ Vr:
50 µA @ 650 V
Capacitance @ Vr, F:
310pF @ 1V, 1MHz
Supplier Device Package:
TO-220F
Operating Temperature - Junction:
175°C