WeEn Semiconductors WNSC6D106506Q
Part No.:
WNSC6D106506Q
Package:
TO-220-2
Datasheet:
AetrixWNSC6D106506Q.pdf
Description:
WNSC6D10650/TO-220AC/STANDARD MA
Comments
WNSC6D106506Q Specifications
Package/Case:
TO-220-2
Packaging:
Tube
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
650 V
Current - Average Rectified (Io):
10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.4 V @ 10 A
Speed:
No Recovery Time > 500mA (Io)
Current - Reverse Leakage @ Vr:
50 µA @ 650 V
Capacitance @ Vr, F:
500pF @ 1V, 1MHz
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
TO-220AC
Operating Temperature - Junction:
175°C