Delevan 1008R-153J
Part No.:
1008R-153J
Manufacturer:
Delevan
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
Aetrix1008R-153J.pdf
Description:
FIXED IND 15UH 194MA 4 OHM SMD
Comments
1008R-153J Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Delevan
Series:
1008R
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
15 µH
Tolerance:
±5%
Current Rating (Amps):
194 mA
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
4Ohm Max
Q @ Freq:
30 @ 2.5MHz
Frequency - Self Resonant:
21MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
2.5 MHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.105" L x 0.095" W (2.66mm x 2.41mm)
Height - Seated (Max):
0.095" (2.41mm)