Delevan 1210-018J
Part No.:
1210-018J
Manufacturer:
Delevan
Category:
Fixed Inductors
Package:
1210 (3225 Metric)
Datasheet:
Aetrix1210-018J.pdf
Description:
FIXED IND 1.8NH 1.562A 50MOHM SM
Comments
1210-018J Specifications
Manufacturer:
Delevan
Series:
1210
Package/Case:
1210 (3225 Metric)
Type:
Material - Core:
Phenolic
Inductance:
1.8 nH
Tolerance:
±5%
Current Rating (Amps):
1.562 A
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
50mOhm Max
Q @ Freq:
40 @ 50MHz
Frequency - Self Resonant:
2.7GHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
50 MHz
Features:
Supplier Device Package:
1210
Size / Dimension:
0.128" L x 0.095" W (3.26mm x 2.41mm)
Height - Seated (Max):
0.101" (2.57mm)