Delevan 1210-391J
Part No.:
1210-391J
Manufacturer:
Delevan
Category:
Fixed Inductors
Package:
1210 (3225 Metric)
Datasheet:
Aetrix1210-391J.pdf
Description:
FIXED IND 390NH 679MA 450MOHM SM
Comments
1210-391J Specifications
Manufacturer:
Delevan
Series:
1210
Package/Case:
1210 (3225 Metric)
Type:
Material - Core:
Iron
Inductance:
390 nH
Tolerance:
±5%
Current Rating (Amps):
679 mA
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
450mOhm Max
Q @ Freq:
30 @ 25MHz
Frequency - Self Resonant:
250MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
25 MHz
Features:
Supplier Device Package:
1210
Size / Dimension:
0.128" L x 0.095" W (3.26mm x 2.41mm)
Height - Seated (Max):
0.101" (2.57mm)