Delevan 1210R-101J
Part No.:
1210R-101J
Datasheet:
Aetrix1210R-101J.pdf
Description:
FIXED IND 100NH 1.018A 200 MOHM
Comments
1210R-101J Specifications
Material - Core:
Iron
Inductance:
100 nH
Tolerance:
±5%
Current Rating (Amps):
1.018 A
DC Resistance (DCR):
200mOhm Max
Q @ Freq:
30 @ 25MHz
Frequency - Self Resonant:
550MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
25 MHz
Size / Dimension:
0.128" L x 0.095" W (3.26mm x 2.41mm)
Height - Seated (Max):
0.101" (2.57mm)