Delevan 1210R-271J
Part No.:
1210R-271J
Datasheet:
Aetrix1210R-271J.pdf
Description:
FIXED IND 270NH 759MA 360MOHM SM
Comments
1210R-271J Specifications
Material - Core:
Iron
Inductance:
270 nH
Tolerance:
±5%
Current Rating (Amps):
759 mA
DC Resistance (DCR):
360mOhm Max
Q @ Freq:
30 @ 25MHz
Frequency - Self Resonant:
320MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
25 MHz
Size / Dimension:
0.128" L x 0.095" W (3.26mm x 2.41mm)
Height - Seated (Max):
0.101" (2.57mm)