Delevan 1537R-40J
Part No.:
1537R-40J
Manufacturer:
Delevan
Category:
Fixed Inductors
Package:
Axial
Datasheet:
Aetrix1537R-40J.pdf
Description:
FIXED IND 15UH 271MA 1.4 OHM TH
Comments
1537R-40J Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Delevan
Series:
1537R
Package/Case:
Axial
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Molded
Material - Core:
Iron
Inductance:
15 µH
Tolerance:
±5%
Current Rating (Amps):
271 mA
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
1.4Ohm Max
Q @ Freq:
65 @ 2.5MHz
Frequency - Self Resonant:
40MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:
2.5 MHz
Features:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.156" Dia x 0.375" L (3.96mm x 9.53mm)