Delevan 1638R-08H
Part No.:
1638R-08H
Manufacturer:
Delevan
Category:
Fixed Inductors
Package:
Axial
Datasheet:
Aetrix1638R-08H.pdf
Description:
FIXED IND 390UH 117MA 16.3OHM TH
Comments
1638R-08H Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Delevan
Series:
1638R
Package/Case:
Axial
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Molded
Material - Core:
Iron
Inductance:
390 µH
Tolerance:
±3%
Current Rating (Amps):
117 mA
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
16.3Ohm Max
Q @ Freq:
65 @ 790kHz
Frequency - Self Resonant:
4.5MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
790 kHz
Features:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.156" Dia x 0.375" L (3.96mm x 9.53mm)