Delevan 1782R-25J
Part No.:
1782R-25J
Manufacturer:
Delevan
Category:
Fixed Inductors
Package:
Axial
Datasheet:
Aetrix1782R-25J.pdf
Description:
FIXED IND 1.6UH 455MA 300MOHM TH
Comments
1782R-25J Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Delevan
Series:
1782R
Package/Case:
Axial
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Molded
Material - Core:
Iron
Inductance:
1.6 µH
Tolerance:
±5%
Current Rating (Amps):
455 mA
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
300mOhm Max
Q @ Freq:
28 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant:
125MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:
7.9 MHz
Features:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.095" Dia x 0.250" L (2.41mm x 6.35mm)