Delevan 1782R-95J
Part No.:
1782R-95J
Manufacturer:
Delevan
Category:
Fixed Inductors
Package:
Axial
Datasheet:
Aetrix1782R-95J.pdf
Description:
FIXED IND 110NH 1.27A 90 MOHM TH
Comments
1782R-95J Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Delevan
Series:
1782R
Package/Case:
Axial
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Molded
Material - Core:
Phenolic
Inductance:
110 nH
Tolerance:
±5%
Current Rating (Amps):
1.27 A
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
90mOhm Max
Q @ Freq:
40 @ 25MHz
Frequency - Self Resonant:
640MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
25 MHz
Features:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.095" Dia x 0.250" L (2.41mm x 6.35mm)