Panjit International Inc. 1SMB3EZ16-AU_R2_000A1
Part No.:
1SMB3EZ16-AU_R2_000A1
Manufacturer:
Panjit International Inc.
Category:
Single Zener Diodes
Package:
DO-214AA, SMB
Datasheet:
Aetrix1SMB3EZ16-AU_R2_000A1.pdf
Description:
DIODE ZENER 16V 3W DO214AA
Comments
1SMB3EZ16-AU_R2_000A1 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Panjit International Inc.
Series:
Package/Case:
DO-214AA, SMB
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
16 V
Tolerance:
±5%
Power - Max:
3 W
Impedance (Max) (Zzt):
6 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
500 nA @ 12.2 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)