Delevan 2512R-472J
Part No.:
2512R-472J
Manufacturer:
Delevan
Category:
Fixed Inductors
Package:
2-SMD
Datasheet:
Aetrix2512R-472J.pdf
Description:
FIXED IND 4.7UH 636MA 1 OHM SMD
Comments
2512R-472J Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Delevan
Series:
2512R
Package/Case:
2-SMD
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Type:
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
4.7 µH
Tolerance:
±5%
Current Rating (Amps):
636 mA
Current - Saturation (Isat):
477mA
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
1Ohm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
7.9 MHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.255" L x 0.105" W (6.48mm x 2.67mm)
Height - Seated (Max):
0.110" (2.79mm)