Delevan 4232-121J
Part No.:
4232-121J
Datasheet:
Aetrix4232-121J.pdf
Description:
FIXED IND 120NH 493MA 500MOHM SM
Comments
4232-121J Specifications
Type:
Wirewound
Material - Core:
Phenolic
Inductance:
120 nH
Tolerance:
±5%
Current Rating (Amps):
493 mA
DC Resistance (DCR):
500mOhm Max
Q @ Freq:
20 @ 25MHz
Frequency - Self Resonant:
220MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
25 MHz
Size / Dimension:
0.138" L x 0.105" W (3.51mm x 2.67mm)
Height - Seated (Max):
0.101" (2.57mm)