Delevan 4232R-472J
Part No.:
4232R-472J
Datasheet:
Aetrix4232R-472J.pdf
Description:
FIXED IND 4.7UH 339MA 1.8OHM SMD
Comments
4232R-472J Specifications
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Iron
Inductance:
4.7 µH
Tolerance:
±5%
Current Rating (Amps):
339 mA
DC Resistance (DCR):
1.8Ohm Max
Q @ Freq:
30 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant:
40MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
7.9 MHz
Size / Dimension:
0.138" L x 0.105" W (3.51mm x 2.67mm)
Height - Seated (Max):
0.101" (2.57mm)