Cosel USA, Inc. ADA750F-36-CW
Part No.:
ADA750F-36-CW
Manufacturer:
Cosel USA, Inc.
Category:
AC DC Converters
Package:
Datasheet:
AetrixADA750F-36-CW.pdf
Description:
AC/DC CONVERTER 36V 450W
Comments
ADA750F-36-CW Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Cosel USA, Inc.
Series:
ADA (750W)
Packaging:
Box
Product Status:
Obsolete
Type:
Enclosed, Conformal Coated
Number of Outputs:
1
Voltage - Input:
85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1:
36V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Voltage - Output 5:
Voltage - Output 6:
Current - Output 1:
12.5 A
Current - Output 2:
Current - Output 3:
Current - Output 4:
Current - Output 5:
Current - Output 6:
Power (Watts):
450W (738W Forced Air)
Applications:
ITE (Commercial)
Voltage - Isolation:
3 kV
Operating Temperature:
-10°C ~ 71°C (With Derating)
Features:
Adjustable Output, DC Input Capable, PFC, Universal Input
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
6.91" L x 5.00" W x 2.76" H (175.5mm x 127.0mm x 70.0mm)