WeEn Semiconductors BYC30DW-600PQ
Part No.:
BYC30DW-600PQ
Package:
TO-247-2
Datasheet:
AetrixBYC30DW-600PQ.pdf
Description:
DIODE GEN PURP 600V 30A TO247-2
Comments
BYC30DW-600PQ Specifications
Package/Case:
TO-247-2
Packaging:
Bulk
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
600 V
Current - Average Rectified (Io):
30A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
3.3 V @ 30 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
33 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
10 µA @ 600 V
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Operating Temperature - Junction:
175°C (Max)