WeEn Semiconductors BYC30MW-650PT2Q
Part No.:
BYC30MW-650PT2Q
Manufacturer:
WeEn Semiconductors
Category:
Single Diodes
Package:
TO-247-2
Description:
BYC30MW-650PT2/TO247-2L/STANDARD
Comments
BYC30MW-650PT2Q Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
WeEn Semiconductors
Series:
Package/Case:
TO-247-2
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Technology:
Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
650 V
Current - Average Rectified (Io):
30A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
2.75 V @ 30 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
38 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
30 µA @ 650 V
Capacitance @ Vr, F:
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Operating Temperature - Junction:
-65°C ~ 175°C