WeEn Semiconductors BYC30W-600PT2-AQ
Part No.:
BYC30W-600PT2-AQ
Package:
TO-247-2
Description:
BYC30W-600PT2-A/TO247-2L/STANDAR
Comments
BYC30W-600PT2-AQ Specifications
Package/Case:
TO-247-2
Packaging:
Tube
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
600 V
Current - Average Rectified (Io):
30A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
2.75 V @ 30 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
54 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
10 µA @ 600 V
Operating Temperature - Junction:
175°C