WeEn Semiconductors BYC60W-1200PQ
Part No.:
BYC60W-1200PQ
Manufacturer:
WeEn Semiconductors
Category:
Single Diodes
Package:
TO-247-2
Datasheet:
AetrixBYC60W-1200PQ.pdf
Description:
BYC60W-1200P/TO247-2L/STANDARD M
Comments
BYC60W-1200PQ Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
WeEn Semiconductors
Series:
Package/Case:
TO-247-2
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Technology:
Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
1200 V
Current - Average Rectified (Io):
60A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
3.3 V @ 60 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
96 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
250 µA @ 1200 V
Capacitance @ Vr, F:
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Operating Temperature - Junction:
175°C