WeEn Semiconductors BYC75W-1200PQ
Part No.:
BYC75W-1200PQ
Package:
TO-247-2
Datasheet:
AetrixBYC75W-1200PQ.pdf
Description:
DIODE GEN PURP 1.2KV 75A TO247-2
Comments
BYC75W-1200PQ Specifications
Package/Case:
TO-247-2
Packaging:
Tube
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
1200 V
Current - Average Rectified (Io):
75A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
85 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
250 µA @ 1200 V
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Operating Temperature - Junction:
175°C (Max)