WeEn Semiconductors BYV30X-600PQ
Part No.:
BYV30X-600PQ
Package:
TO-220-2 Full Pack, Isolated Tab
Datasheet:
AetrixBYV30X-600PQ.pdf
Description:
DIODE GEN PURP 600V 30A TO220FP
Comments
BYV30X-600PQ Specifications
Package/Case:
Packaging:
Tube
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
600 V
Current - Average Rectified (Io):
30A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.55 V @ 30 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Current - Reverse Leakage @ Vr:
10 µA @ 600 V
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
TO-220FP
Operating Temperature - Junction:
175°C (Max)