WeEn Semiconductors BYW29ED-200,118
Part No.:
BYW29ED-200,118
Manufacturer:
WeEn Semiconductors
Category:
Single Diodes
Package:
TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
AetrixBYW29ED-200,118.pdf
Description:
DIODE GEN PURP 200V 8A DPAK
Comments
BYW29ED-200,118 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
WeEn Semiconductors
Series:
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Technology:
Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
200 V
Current - Average Rectified (Io):
8A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.3 V @ 20 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
25 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
10 µA @ 200 V
Capacitance @ Vr, F:
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
DPAK
Operating Temperature - Junction:
150°C (Max)